Live
from Burton Week 1999 - Pevensey Bay
RACING RESULTS BY COURTESY OF NOBLE DENTON & ASSOCIATES AND FLASH PROGRAMMERS
NATIONAL TWELVE DEVELOPMENT CLASS CHAMPIONSHIPS
PEVENSEY BAY SAILING CLUB, PEVENSEY BAY, 14th - 20TH AUGUST 1999
YACHTING WORLD SILVER NATIONAL POINTS
PLACE NUMBER BOAT NAME HELM CREW SAILING CLUB RACE1 RACE2 RACE3 RACE4 RACE5 RACE7 RACE8 POINTS
1 3448 Tom Stewart Elizabeth Ross Royal HarwichYC 2 4 0.75 0.75 8 0.75 3 7.25
2 3437 WorthItsWeight Chris Mayhew Helen Hilditch Royal HarwichYC 5 0.75 2 51R 0.75 8 4 12.50
3 3445 Purple Turtle Jon Ibbotson CharlotteIbbots O & C SS 4 3 3 9 3 3 0.75 12.75
4 3418 New Isabelle Will Henderson Mandy Henderson O & C SS 3 17 7 2 4 5 5 19.00
5 3429 Fools Gold Paul Pelling Ian Simkins Aldeburgh YC 9 13 8 3 2 2 6 21.00
6 3431 Zippy Antony Gifford Rich Bailey O & C SS 51R 2 6 4 13 10 2 24.00
7 3426 Purple Pants Jon Brown Jane Jones Royal HarwichYC 7 15 9 6 19 6 8 36.00
8 3419 Born Slippy Terry Cooke Angela Cooke Nottingham SC 0.75 11 12 10 25 7 15 40.75
9 3436 Dilbert Steve Sallis Claire Rabbitts Hykeham SC 13 7 10 5 12 12 7 41.00
10 3441 Matilda Ian Gore Lesley Iles Grafham WaterSC 6 20 13 20 9 4 9 41.00
11 3449 FatalAbstractio Steve Adshead Isabel Adshead Royal HarwichYC 8 29 4 7 27 13 13 45.00
12 3377 Stumpy Robin Wood Ben Wood British SteelSC 14 5 15 12 5 16 14 50.00
13 3446 Toy Time Alan Bax Penny Harris Northhampton SC 11 16 5 11 41 9 21 52.00
14 3427 End Game Nigel Playford Hannah Playford Royal HarwichYC 16 10 11 14 11 15 11 57.00
15 3378 Shake Yer Beans Graham Camm Nicola Bass Trent Valley SC 17 14 14 19 6 54N 10 61.00
16 3438 Lola Mike Hoyle Natalie Jobling O & C SS 15 24 19 8 7 29 16 65.00
17 3410 Feeling Foolish Bim Daser Sarah Edwards Ranelagh SC 10 23 26 13 17 11 27 74.00
18 3423 Texas Flood Bruce Johnson Clare Johnson Royal HarwichYC 12 31 17 16 18 18 20 81.00
19 3409 TheRightTrouser Andy Pickrell Jonathon White Pevensey Bay SC 30 12 28 21 10 17 24 84.00
20 3421 The Last Tango Mike Shallow Alison Martin Royal HarwichYC 26 6 18 51R 14 51R 23 87.00
21 3450 Carbon 12 RichardWilliams Stella Brown Royal HarwichYC 24 8 20 51R 24 21 19 92.00
22 3375 Red Hot Pudding Caroline Martin Graham Iles Burghfield SC 22 9 25 25 36 51R 12 93.00
23 3402 Epilogue Steve Lightfoot Nicole McKenna Middle Nene 19 18 22 18 20 22 25 97.00
24 3428 Big Issue Malcolm Mackley Andrew Douglas Royal HarwichYC 18 27 24 15 29 14 26 97.00
25 3393 GFFBFFG John Thornton Mandy Thornton Ranelagh SC 51R 28 16 17 34 20 18 99.00
26 3451 TheMagicPudding Dare Barry Emily Abbott Royal Victoria 25 19 21 51R 21 54N 17 103.00
27 3344 Ella Grunge Paul Griffiths Judy Griffiths Bough Beech SC 27 34 23 23 28 24 22 119.00
28 3384 The Master Plan Oliver Woolgar Michael Hanes Deben YC 21 26 27 51R 26 25 30 125.00
29 3390 Mr. Badger Graham Ireland Rachel Irwin Royal HarwichYC 20 30 32 24 37 23 28 125.00
30 3362 QueenOfPuddings Chris Edwards Kate&Anthony Ed Ranelagh SC 51R 25 31 28 16 26 33 126.00
31 3404 The Arouser Geoff Camm Zoe Ballantyne WestOxfordshire 51R 22 41 22 31 19 39 133.00
32 3154 Baggy Aardvark Michael Cooke Martin Hurst Nottingham SC 28 21 29 51R 32 51R 31 141.00
33 3234 Rhapsody Jim Aldis Fred Merchant Whitefriars 23 32 33 26 42 51R 37 151.00
34 3304 More HocusPocus Phil Bush Jo Bush BCYC 35 41 37 51R 23 28 32 155.00
35 3288 Made To Measure Derek Mayhew Hazel Mayhew Royal HarwichYC 29 33 38 51R 33 27 34 156.00
36 2868 LimeGreenTanger Ben Brown Maria Mallender Royal HarwichYC 36 37 40 54N 15 34 41 162.00
37 3262 Just Jammin Gill Moore Becky Moore Saltash SC 31 38 35 51R 30 32 40 166.00
38 3272 Flying Colours AndrewBrothwell Michael B. Bexhill SC 51R 43 36 27 40 31 38 172.00
39 3412 Sam's Pudding Sam Sutton Rebecca Johnson Royal HarwichYC 39 36 34 51R 45 30 35 174.00
40 3433 Chill Out Tom Hayhoe Abigail Hayhoe Ranelagh SC 51R 35 30 51R 35 54N 29 180.00
KEY = : Tied Boat
R : Retired Boat (No of entries +0)
N : Non Starting Boat (No of entries +3)
D : Disqualified Boat (No of entries +3)
A : Boat Awarded Points
YACHTING WORLD SILVER NATIONAL POINTS
PLACE NUMBER BOAT NAME HELM CREW SAILING CLUB RACE1 RACE2 RACE3 RACE4 RACE5 RACE7 RACE8 POINTS
41 3246 GrimleyFiendish Amelia Hall Annie McPherson Pevensey Bay SC 34 40 39 51R 43 33 42 188.00
42 3310 Surface Tension Andrew Howse Polly Playford Royal HarwichYC 37 39 45 51R 38 35 43 192.00
43 3054 Aces High Charles Baxter Will Bredin Royal HarwichYC 33 42 42 51R 44 54N 44 205.00
44 3227 Thriller Marcus Wheel Andrew Williams Clyde CruisingC 38 45 44 51R 47 54N 46 220.00
45 3394 Annie Oakeley Julian Hood Jon Thompson Waveny & Oulton 54N 54N 54N 54N 22 54N 36 220.00
46 2969 Smokescreen Chris Clarke Ian Woodgate Chipstead SC 51R 44 43 51R 39 51R 45 222.00
47 3145 Headcase Alex Hogan Sam Cooper Royal HarwichYC 51R 46 46 51R 49 51R 48 240.00
48 2902 Yachtless MichaelBrothwel StephenBrothwel Bexhill SC 51R 47 51R 54N 46 54N 49R 244.00
49 2896 Mousecatcher Dave Thompson Paul Thompson Orwell YC 51R 48 51R 51R 48 54N 47 245.00
50 3281 Wet Pet David Greening Josie Greening Salcombe YC 32 54N 54N 54N 51R 54N 54N 245.00
51 3432 Calamity Jayne Steve Legrys Halfway YC 54N 54N 54N 51R 51R 54N 54N 264.00
KEY = : Tied Boat
R : Retired Boat (No of entries +0)
N : Non Starting Boat (No of entries +3)
D : Disqualified Boat (No of entries +3)
A : Boat Awarded PointsReturn
to the Burton week page